כלכלת רומניה

המטבע הנהוג ברומניה הינו לאו רומניה – היום קרוי רון. הפוליטיקה ברומניה מתבססת על פי חוקה דמוקרטית ומורכבת מסנאט ובית נבחרים. רומניה מדינה מעוטרת באוצרות קרקע והייתה למדינה מבין המתועשות ביותר במזרח אירופה , לאחר המשבר שפקד אותה עשרות שנים החלה עלייה מהירה בכלכלתה של רומניה בעקבות משקיעים חיצוניים וצירופה של רומניה לאיחוד האירופי בשנת 2007 . ברומניה קיימים מספר רב של מחוזות והבולטים ביניהם הם דוברוג'ה ,בוקובינה, אולטינה, טרנסילבניה , מונטנה ומולדובה. כאשר העיר בוקרשט (CAPITAL) הינה העיר בעלת מחוז בפני עצמה.

רומניה היום ובעבר

רוב רובה של רומניה הינו רומנים (נוצרים אורתודוקסים) וקבוצות אתניות קטנות כאשר הרומנים מונים כ90% מכלל רומניה. בעבר היוו קהילות יהדות רומניה חלק עתיק ומפואר מאוד במדינה. כבר במאה ה-18 היו יהודים רבים וגדולי הקהילות חיו בעיר רומאן , גאלאץ ובקאו. לצערנו הרב יהודי רומניה חוו לא מעט התעללויות הן מצד הרומנים והן מצד עמים חיצוניים כגון הקוזקים. ברומניה היו עלילות עלילת דם כבר במאה ה-18 . ובמאה ה -19 יהודי רומניה החלו לסבול מפגיעות קשות גם במעמדם וגם בגופם .אף שהיוו חלק לא קטן מהאוכלוסייה עדיין לא היו בעלי אזרחות , היו חוקים שכוונו נגדם והאנטישמיות הייתה בעיצומה , קיימות מסכות עובדתיות רבות שרומניה שיתפה פעולה עם הנאצים ויחדיו שדדו את רכוש היהודים ודאגו לגירושם ותוך כדי כך נרצחו או נשלחו למחנות ריכוז.נתון יסודי מוכיח כי לפני מלחמת העולם הראשונה היו 850,000 יהודים ברומניה, אחרי המלחמה נותרו 400,000 ובשנת 2002 נותרו סך 6,200 יהודים ברומניה . בעקבות כך , מרבית יהודי רומניה היגרו למדינות אחרות ובעיקרן ישראל וארה"ב. יהדות רומניה הייתה מגוונת מאוד מבחינה דתית יהודית והתקיימו בה מספר רב של זרמים. יהודי רומניה היו בולטים הן בתרבות האירופאית אותה הביאו ארצה , באישיותם המיוחדת והן בכישורם המסחרי. בעת עלייתם של יהודי רומניה לישראל התברגו בזכות כישורם לתפקידי מפתח והצטיינו בעיסוקם – בין אם בזירה הפוליטית ובין אם באומנות.

דמוגרפיה

רומניה היא מדינה ענקית ויפה שלמעשה נחשבת כרפובליקה ונמצאת בדרום מזרח אירופה. לרומניה מספר גבולות : בצפון- גובלת עם אוקראינה ומולדובה, עם הונגריה במערב ואילו עם בולגריה גובלת בדרום. השפה הרשמית ברומניה היא רומנית והיא דומה בכללה ללטינית ישנה . עיר הבירה שהינה גם העיר הגדולה ומהווה כמרכז עיסקי נקראת בוקרשט. אוכלוסייתה של רומניה מונה כ 22,000,000 נפש לבערך ודירוגה העולמי כמספר 51 בעולם. רומניה הוקמה כאשר איחוד מונטניה התאחד עם נסיכות מולדובה וקבלה את הכרתה בקונגרס ברלין.

 הנכתב באתר זה אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי